Bol to taký momentálny nápad pri prezeraní webových stránok o simulátoroch. Rád si zalietam na rôznych leteckých simulátoroch, ale moja najväčšia vášeň je  Il-2 Šturmovik. So simulovaným lietaním som začal pôvodne na MSFS 3 (rok 1988!!) s čisto klávesnicovým ovládaním. Ihneď som zistil, že na realistickejší pocit budem potrebovať analógové (spojité) riadenie. MSFS 3 môže požívať myš na simuláciu knipla, čo na prvé chvíle stačilo zvýšiť môj pocit realizmu a zlepšilo sa aj chovanie lietadla. Po nejakom čase sme v našej krajine poslali komunistov do histórie a so zlepšujúcou sa ekonomikou som si kúpil prvé domáce PC (nejaký Intel DX2 ;-) ) a neskôr aj ozajstný joystick. Moja závislosť sa zvýšila a s ňou aj potreba presnejšieho riadenia. Zistil som že ovládače sa líšia aj kvalitou a trvanlivosťou. Postupne som začal požívať aj plynovú páku a programovanie ovládania.

V jednej fáze môjho vývoja som začal lietať vrtuľníky s plným realizmom. Vtedy som zistil že helikoptéra bez pedálov jednoducho nie je ono. Letecké pedále (na rozdiel od automobilových) vyhovujúce mojim nárokom som nenašiel, tak
som si ich postavil. Pokiaľ ide o joystick/plyn, na stole mi sedel Thrustmaster Hotas Cougar; som s ním nanajvýš spokojný. Prerobil som si ho vďaka Amíkovi menom Cubpilot na bezkontaktné Hallove snímače s takmer nekonečnou životnosťou a vynikajúcou stabilitou. Pedále mám tiež vybavené Hallovými snímačmi.

Toto vybavenie mi prinieslo dosť vysoký stupeň leteckého realizmu a uspokojenia z presnosti ovládania. Aj tak v roku 2009 som dostal nápad postaviť si cockpit, s ktorým by som dosiahol väčší pocit autenticity pri lietaní. Vďaka môjmu otcovi celkom rád
(a myslím že celkom dobre) vyrábam doma rôzne "zbastle" a výmysly, takže stavba cockpitu pre mňa predstavovala celkom dobrú výzvu. Tak som začal :-)

Prvá vec s ktorou možno začať je prehľad rôznych konštrukcií kokpitov na Internete. Tu je niekoľko užitočných linkov s ktorými som začínal:

http://www.ctv.es/USERS/matradi/cockpit.htm

http://mypage.direct.ca/b/bsimpson/byoc~1a.html

http://www.wildfire-productions.com/atd-homemade/

Prvý link mi prekvapivo dal najlepšie podnety ako ísť na vec a ostatné mi dodali odvahu, ale hlavne vo mne vzbudili obdiv ku konštruktérom. Tak som kúpil zachovalú automobilovú sedačku (Škoda Fabia), položil som ju doma na podlahu a začal som si merať základné proporcie za pomoci rôznych domácich skriniek, krabíc atď., ktoré znázorňovali pedále a bočné panely.

        Prvým rozhodnutím bolo stavať "priemerný" kokpit, ktorý nebude imitovať žiadne konkrétne lietadlo. Väčšinou lietam vrtuľové stíhačky z druhej svetovej vojny, tak som chcel niečo, v čom sa budem cítiť ako v Messerschmitte alebo Spitfire (teda aspoň so zavretými očami :-) ). Ďalšou dôležitou vecou je správne umiestnenie a vzdialenosti medzi sedačkou, pedálmi, joystickom, plynom a monitorom pred xichtom. Rozmer obrazovky som zvolil podľa "zlatého pravidla", ktoré sa spomína v prvom linku: bežné zorné pole pri nehybnom pohľade je asi 45°. To mi dalo 22-palcový monitor a vzdialenosť od tváre asi 76 cm. Celú situáciu som si postupne začal kresliť. Použil som Google SketchUp, ktorý sa ukázal ako vynikajúci pre moje potreby. Takto som urobil nákres celého kokpitu so všetkými potrebnými rozmermi. Možno stiahnuť tu.

OK zatiaľ dobre…

V ďalšom kroku som "vyextrahoval" tvary a rozmery hlavných dosák, aby som vedel približnú spotrebu materiálu. Materiál je 18 mm drevotrieska (dosky 2x1 m), bez povrchovej úpravy, takže neskôr vnútro kokpitu potrebovalo dve vrstvy nitrocelulózového laku. Bočné panely, čelný panel a predná krycia doska sú z 18 mm drevotriesky s čiernou povrchovou úpravou (na obrázku úplne vpravo). SketchUp súbor tu.

Dosky som nakupoval v Baumaxe, má to výhodu, že vám narežú ľubovoľný pravouhlý tvar s milimetrovou presnosťou, takže mi ostalo podstatne menej rezania doma (je to najšpinavejšia práca, hlavne keď to robíte v obývačke :-) )
Dosky sú spájané dohromady drevenými kolíkmi a skrutkami. Detaily vidno na obrázkoch. Stavba začína od podlahovej dosky. Priestor pre sedačku má šírku 60 cm, z toho možno odvodiť vzdialenosti dier pre kolíky, ktoré budú držať zvislé bočné dosky. Všimnite si, že moja konštrukcia je trochu asymetrická (stredová čiara, na ktorú je vycentrovaná sedačka, je vzdialená 40 cm od ľavého ale 42 cm od pravého okraja základnej dosky). Toto má "historický" dôvod, z mojej prvotnej analýzy vyplynulo, že výchylka joysticku na pravej strane bude vyžadovať o 2 cm viac priestoru. Na hrúbku dosky 18 mm som rátal približne 2 cm. Po vyvŕtaní dier a vlepení kolíkov do základnej dosky som namontoval otáčavé kolieska na spodnú stranu.
Zvislé bočnice majú na vonkajšej strane kolíky na upevnenie bočných vodorovných panelov a bočných častí čelného panelu. Zadná doska (nie je uvedená na výkrese, ale jej rozmery možno jednoducho odvodiť) má tiež po dva kolíky na zvislých stranách.
Tu vidíte základ kokpitu po zmontovaní a nátere nitrocelulózovým lakom.
V ďalšom kroku som namontoval bočné vodorovné panely, podopierané spodnou polovinou "rebra". Potrebný tvar a rozmery vyplývajú z výkresu.
Polorebro s panelom vytvárajú lôžka pre plyn a joystick. Základne lôžok sú zo zvyškov drevotriesky. Jej hrúbku treba zarátať pri odvodzovaní tvaru rebra.

Potom som namontoval bočné časti šikmého čelného panelu tiež pomocou kolíkov a skrutiek. Vonkajší obrys je v skutočnosti eliptický (kužeľosečka), ale kružnica je dostatočná aproximácia.

Stredná časť čelného panelu
nesie klávesnicu. Je namontovaná na tzv. klavírovom pánte a vo dvoch možných polohách ju drží nábytkové kovanie na zdvíhacie dvierka.
Klávesnica je upevnená dvoma svorkami ktoré treba vyrobiť zo závitovej tyče a plechu.
Základná stavba končí montážou hornej dosky a lôžka pre monitor. Noha monitoru je odmontovaná.
Pôvodne som neplánoval v kokpite nijaké panely avioniky. Kvôli umiestneniu počítačov v prednej časti kokpitu pred pedálmi som musel nejako vyriešiť ako ich budem spúšťať a resetovať. V súčasnosti používam dva počítače, firewall na FreeBSD a druhý počítač s widlami. Ich ovládanie je na ľavom paneli, kde sú vyvedené všetky potrebné prvky.
Ovládacie prvky pozostávajú z dvoch spínačov s ochranným krytom (na resetovanie compov :-) ) a ostatných súčiastok, všetky sa dajú objednať napríklad z www.aviationmegastore.com. Panel je urobený z plexiskla, podsvietený, potlač pozostáva z dvoch špeciálnych fólií, na ktoré možno tlačiť laserovou tlačiarňou (hľadajte značku Lomond).
Spodná fólia je priehľadná s čiernobielou maskou na odtienenie neosvetlených častí (samotná vrchná potlač nestačí), vrchná fólia je mliečnobiela s tým istým motívom v odtieni námornícka modrá, aby vyzerala prirodzene aj v dennom osvetlení. Fólie sú samolepiace. Zadná strana plexiskla je zdrsnená pre lepší rozptyl svetla. Panel je osvetlený zospodu bielymi LEDkami v pásikoch, napájanými z 12 V ATX zdroja jedného z počítačov.
Ďalšie série LEDiek (možno ich strihať po trojiciach s vyvedenými pájkovacími očkami) osvetľujú klávesnicu.
S novým kokpitom som prerobil aj pedále, sú vybavené kolesovými brzdami (samozrejme s Hallovými senzormi). Sú zapojené tak, aby sa dali pripojiť ako štandardné pedále k Thrustmasteru HOTAS Cougar, takže sa dajú využiť všetky kalibrovacie a programovacie vlastnosti. A napokon... tu je výsledok:

Copyright 2006-2020 LatWare